بن چاینا چیست و چرا گران است؟

بن چاینا یا چینی استخوانی نوعی چینی است که برای ساخت آن از استخوان استفاده می‌شود. ظروف بن چاینا به ظروف ترا رخشا شناخته می‌شوند و حاوی حداقل ۳۰٪ فسفات حاصل از استخوان حیوان و کلسیوم فسفات هستند. بن چاینا سخت‌ترین و محکم‌ترین نوع چینی است و از استحکام مکانیکی و بدنی بسیار بالایی برخورد می‌باشد. همچنین بن چاینا به داشتن سطح بالایی از سفیدی و ویژگی ترا رخشا نیز مشهور است. استحکام بالای بن چاینا باعث می‌شود که نسبت به دیگر انواع چینی، در بخش‌های میانی به صورت نازک‌تر ساخته شود.

تولید

تولید بن چاینا تا حدودی شبیه به چینی است، اما تفاوت‌هایی در متریال و نحوه ساخت نیز دارد. فرمولاسیون سنتی بن چاینا شامل حدود ۲۵٪ کائولین، ۲۵٪ سنگ کرنیش و ۵۰٪ خاکستر استخوان است. خاکستر استخوانی که در بن چاینا استفاده می‌شود از گاو تهیه می‌گردد. برای تبدیل کردن این استخوان‌ها به خاکستر استخوان، آنها را خرد و سپس در دمای بالای ۱۲۵۰ درجه سانتی‌گراد حرارت می‌دهند.

پیشنهاد می‌شود مقاله تفاوت ظروف سرامیکی و چینی که پیش از این در مجله مدرنینو منتشر شده است را نیز بخوانید.

کشورهای تولیدکننده بن چاینا

بن چاینا پس از توسعه و پیشرفتش تقریبا به مدت ۲۰۰ سال به طور انحصاری در بریتانیا تولید می‌شد. در اواسط قرن بیستم، تولیدکنندگان در دیگر کشورها شروع به تولید بن چاینا کردند. ژاپن از اولین تولیدکنندگان موفق این ظروف بود.

در سال‌های اخیر تولید بن چاینا در چین به طور قابل توجه‌ای گسترش یافته است و اکنون این کشور بزرگترین تولیدکننده بن چاینا در دنیا به شمار می‌رود. دیگر کشورهای موفق در تولید بن چاینا بنگلادش، هند، اندونزی، سری‌لانکا و تایلند هستند.

چرا بن چاینا گران است؟

مواد اولیه بن چاینا نسبتا گران است و تولید آن نسبتا کار سختی است. به همین دلیل محصولات بن چاینا به عنوان کالای لوکس به شمار می‌روند و نسبت به سایر چینی‌ها قیمت بالایی دارند. اما همه بن چایناها یکی نیستند. کیفیت و قیمت بن چاینا به درصد استخوان استفاده شده بستگی دارد.

تشخیص بن چاینا اصل

اگر ظرف بن چاینای شما جدید است، احتمالا آرم و نام برند تولیدکننده در پشت ظرف نوشته شده است. اما اگر ظرف شما قدیمی است، می‌توانید اصالت بن چاینا را به این ترتیب ارزیابی کنید: ظرف را مقابل نور بگیرید و دست خود را پشت ظرف قرار دهید. چون بن چاینا ترا رخشا است، باید بتوانید انگشتان خود را ببینید.

نیو بن چاینا چیست؟

برای ساخت نیو بن چاینا (New Bone China) به جای استفاده از خاکستر استخوان از فسفات و برخی مواد دیگر استفاده می‌شود. به نیو بن چاینا، فاین چاینا (Fine China) نیز می‌گویند.

پیشنهاد ویژه مدرنینو

طیف گسترده‌ای از ماگ‌های نیو بن چاینای اصل و زیبا در مدل‌های گوناگون و از بهترین برندهای دنیا در صفحه ماگ چینی فروشگاه اینترنتی مدرنینو قرار گرفته‌ است. برای مشاهده و خرید این ماگ‌ها با قیمت استثنائی وارد این صفحه شوید.