تفاوت ظروف چوبی راش و بامبو

یکی از سوالات پرتکرار مشتریان فروشگاه اینترنتی مدرنینو در مورد تفاوت ظروف چوبی راش و بامبو است. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم که با انتشار این مقاله اختصاصی در مجله مدرنینو، به طول کامل به این سوال شما پاسخ دهیم. امیدواریم که این مطلب بتواند راهنمای خرید مفیدی برای شما باشد.

ابهامی که معمولا برای مشتریان جدید ظروف چوبی وجود دارد در خصوص کشور تولیدکننده این ظروف است. پس قبل از اینکه به بررسی تفاوت‌های میان این دو بپردازیم، ابتدا بهتر است بدانید که ایران صنعت بامبو ندارد و تمام ظروف بامبو وارداتی هستند. اما ظروف چوبی راش موجود در بازار تولید داخل هستند. هرچند برخی از ظروف چوبی راش با مارک‌های خارجی در بازار موجودند، اما آنها نیز تولید داخل هستند.

نکته مهم دیگر این است که بامبو درخت نیست، بلکه یک علف غول‌پیکر است. پس بدنه آن هرچند شبیه به چوب است، اما در واقع چوب نیست. بامبو نه تنها برای ساخت ظروف بلکه برای تولید مصالح ساختمانی، مبلمان، تجهیزات پزشکی، پوشاک، قایق، سلاح و… نیز استفاده می‌شود. ظروف راش نیز همانطور که از نامش پیداست، از چوب درخت راش تولید می‌شوند. از این چوب نیز برای تولید بسیاری از محصولات دیگر به خصوص مبلمان استفاده می‌شود.

حال با شناخت اولیه در خصوص بامبو و راش، در ادامه این مطلب از مجله مدرنینو می‌توانید به تمام تفاوت‌های میان ظروف بامبو و راش پی ببرید.

استحکام

بامبو دارای مقاومت و استحکام بسیار زیادی است و از این نظر با فولاد و بتن مقایسه می‌شود. در واقع بامبو از هر چوب سختی، سخت‌تر است. همچنین بامبو در عین محکم بودن، سبک بوده و از ظرافت و انعطاف‌پذیری بسیار خوبی نیز برخوردار است. در طرف مقابل، راش چوبی نیمه سخت و سنگین به شمار می‌رود. در کل چوب راش در برابر ضربه مقاومت نسبتا خوبی دارد. اما به هر حال از این نظر بامبو نسبت به راش برتری دارد.

مقاومت در برابر آب

همانطور که گفته شد بامبو یک نوع علف غول پیکر است. از این رو نسبت به چوب مقاومت بیشتری نسبت به آب دارد. هرچند ظروف بامبو را نباید به مدت طولانی در معرض آب قرار داد. اما در هر صورت تماس ظروف بامبو با آب در مدت کوتاه مشکلی ایجاد نمی‌کند. در سمت مقابل، چوب راش آب را جذب می‌کند. بنابراین ظروف چوبی راش را نباید در معرض آب قرار داد.

مقاومت در برابر رطوبت

بامبو به طور طبیعی تمایلی به جذب رطوبت ندارد و ظروف بامبو مقاومت بسیار زیادی در برابر رطوبت دارند. اما چوب راش دوام چندانی در برابر تغییرات رطوبتی ندارد. ظروف راش نباید در معرض رطوبت قرار بگیرند. اگر در مناطق مرطوب مانند سواحل شمالی و جنوبی ایران زندگی می‌کنید، خرید یک ظرف چوبی راش را فراموش کنید.

قابلیت شستشو

کدام یک را می‌توان شست؟ با توجه به توضیحات قبلی، حتما خودتان هم متوجه شده‌اید که ظروف چوبی راش قابل شستشو نیستند. در واقع این ظروف تنها قابل تمیز کردن هستند. شما می‌توانید این ظروف را با استفاده از یک پارچه نم تمیز کنید. اما یکی از مهمترین ویژگی‌های ظروف بامبو قابل شستشو بودن آنهاست. شما می‌توانید ظروف بامبو را به راحتی زیر شیر آب بگیرید و همراه با مایع ظرفشویی بشویید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مطلب نحوه شستشوی ظروف بامبو که پیش از این در مجله مدرنینو منتشر شده است را بخوانید.

مقاومت در برابر تغییرات دما

ظروف راش دوام چندانی در برابر تغییرات دمایی ندارد. پس اگر در مناطقی زندگی می‌کنید که تغییرات دمایی زیادی را شاهد هستید یا می‌خواهید خوراکی‌های خود را برای استفاده بعدی همراه با ظرف آن درون یخچال قرار دهید، یک ظرف چوبی راش نمی‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. اما از طرف دیگر بامبو در برابر تغییرات دمایی بسیار مقاوم است. همچنین بامبو در برابر حرارت مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. یکی از دلایل استفاده از ظروف بامبو در رستوران‌ها و کافه‌های فضای باز، مقاومت بالای آن در برابر تغییرات دما است.

سازگاری با محیط زیست

اگر محصولات چوبی به طبیعت آسیب نرسانند و طی یک پروسه سبز و بدون آسیب به محیط زیست تولید شوند، می‌توانند سازگار با محیط زیست باشند. اما متاسفانه بسیاری از محصولات چوبی که در بازار موجودند به وسیله تخریب جنگل‌ها و محیط زیست ما تولید شده‌اند. راش، از انواع درختان محبوب قاچاقچیان چوب است. این در حالی است که زمان بسیار زیادی برای بالغ شدن یک درخت راش نیاز است. اما در طرف دیگر، بامبو گیاهی است که دارای رشد سریع بوده و گزینه بی‌نظیری برای جایگزینی دیگر انواع چوب در ساخت اشیاء است. این تنها یکی از ویژگی‌های سبز بامبو است. اگر واقعا دوست دارید درباره سازگاری بامبو با محیط زیست بیشتر بدانید، پس مطلب دیگری از مجله مدرنینو به نام «چرا محصولات بامبو سازگار با محیط زیست هستند؟» را بخوانید.

مقاومت در برابر باکتری

یک ظرف چوبی راش می‌تواند یک عامل بالقوه برای جذب باکتری باشد. علاوه بر این، اگر به دقت به سطوح یک ظرف راش نگاه کنید، متوجه می‌شوید که دارای منافذ و ناهمواری‌های بسیاری است. باکتری‌ها می‌توانند به راحتی وارد این منافذ شوند. در این صورت حتی از بین بردن باکتری‌ها نیز سخت می‌شود. سرو غذا با استفاده از ظروف راش نمی‌تواند ایمن و بهداشتی باشد. برای سرو خوراکی به وسیله این ظروف باید بسیار مراقب باشید که ظرف خود را در بهترین شرایط از نظر بهداشتی نگه دارید، کاری که بسیار سخت و وقتگیر است. اما در طرف مقابل، گیاه بامبو به طور طبیعی ضد باکتری است. به همین دلیل تمام ظروف بامبو از این ویژگی برخوردارند. متخصصان همیشه پیشنهاد می‌کنند که بهتر است غذا با استفاده از ظروف آنتی‌باکتریال سرو شود. توصیه اکید می‌شود که غذای کودکان با استفاده از ظروف آنتی‌باکتریال سرو شود.

مقاوت در برابر قارچ

موضوع قارچ زدگی در محصولات چوبی به خصوص برای ظروف غذاخوری و سرو و پذیرایی بسیار مهم است. یکی از ویژگی‌های مهم و قابل توجه بامبو این است که به طور طبیعی ضد قارچ است. چوب راش نیز تا حدودی در برابر قارچ مقاوم است، اما ضد قارچ نیست. قارچ زدگی در راش به صورت رگه‌هایی در چوب بروز می‌کند. البته متاسفانه برخی از فروشندگان این رگه‌ها را به عنوان زیبایی ظرف توصیف می‌کنند. قارچ زدگی در چوب باعث خرد شدن چوب می‌شود.

خاصیت ضد بو

همانطور که گفته شد باکتری و میکروب می‌تواند به داخل چوب راش نفوذ کند و منجر به بوی کهنگی شود. علاوه بر این، هر بار که با استفاده از ظرف چوبی راش یک غذا سرو می‌کنید بوی آن نیز جذب چوب می‌شود. هرچند با استفاده از روش‌هایی می‌توان تا حدودی این بو را از بین برد. اما این یک مشکل همیشگی با ظرف راش خواهد بود و همیشه با یک دردسر روبرو هستید. در طرف مقابل، بامبو که خاصیت ضد باکتری و ضد قارچ دارد، بو را جذب نمی‌کند. این یکی از ویژگی‌های عالی ظروف بامبو است. وقتی از یک تخته برش گوشت و سبزیجات بامبو استفاده کنید بیشتر می‌توانید از این ویژگی لذت ببرید.

امکان سرو غذای تر

به دلایلی که ذکر شد به هیچ عنوان نباید از ظروف راش برای سرو غذاهای تر استفاده کرد. در عوض شما می‌توانید از ظروف بامبو برای سرو چنین غذاهایی استفاده نمایید.

امکان سرو غذای داغ

گفته شد که ظروف بامبو مقاومت بسیار خوبی در برابر حرارت دارند. بنابراین ظروف بامبو، دارای قابلیت سرو غذای داغ هستند. اما ظروف راش مناسب سرو غذای داغ نیستند. اگر سطح چوب با غذای داغ در تماس باشد، می‌تواند باعث آزاد شدن سموم شود که بسیار خطرناک است.

ماندگاری و عمر

تمام آنچه که در مقایسه‌های قبلی گفته شد، به راحتی بیان می‌کند که ظروف بامبو از ماندگاری، دوام و عمر زیادی برخوردارند. این ظروف زیبا در صورت نگهداری و مراقبت درست می‌توانند یک عمر قابل استفاده باشند، بدون آنکه ظاهر آنها تغییری کند و یا از کیفیت‌شان کاسته شود. اما در مورد ظروف راش، می‌توان گفت که حتی در صورت رعایت تمام نکات مربوطه و مراقبت زیاد، تضمینی برای طول عمر بیشتر آنها نیست.

جدول مقایسه ظروف راش و بامبو

جدول زیر در یک نگاه تفاوت‌های ظروف چوبی راش و بامبو را نشان می‌دهد. امتیاز به ویژگی‌ها بر اساس چهار توصیف «عالی»، «خوب»، «متوسط» و «ضعیف» صورت گرفته است.

ویژگی ظروف بامبو ظروف راش
قابلیت شستشو دارد ندارد
مقاومت در برابر آب خوب ضعیف
مقاومت در برابر رطوبت خوب ضعیف
مقاومت در برابر ضربه عالی خوب
خاصیت ضد بو عالی ضعیف
خاصیت آنتی‌باکتریال عالی ضعیف
خاصیت ضد قارچ عالی ضعیف
امکان سرو غذای داغ دارد ندارد
امکان سرو غذای تر دارد ندارد
سازگاری با محیط زیست عالی ضعیف
ماندگاری و عمر عالی ضعیف

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا