فرنچ پرس چیست؟ همه چیز درباره فرنچ پرس

فرنچ پرس یک دستگاه برای دم کردن قهوه است، اما می‌تواند برای موارد دیگری نیز استفاده شود. فرنچ پرس به طور گسترده‌ای برای تهیه و سرو قهوه مورد استفاده قرار می‌گیرد. مهمترین دلایل استفاده از این دستگاه، حاصل شدن یک قهوه غنی و دلچسب و همچنین کاربری راحت آن است. برای تهیه قهوه فرنچ پرس نیازی به تجهیزات و وسایل اضافه و کارهای پردردسر نیست. آب داغ، قهوه آسیاب شده و یک دستگاه فرنچ پرس تمام آن چیزی است که لازم دارید.

با دنبال کردن ادامه این مطلب از مجله مدرنینو، به طور کامل و دقیق با این دستگاه قهوه‌ساز شگفت‌انگیز آشنا خواهید شد.

تاریخچه

این دستگاه با گذشت زمان دستخوش تغییرات زیادی شده است. فرنچ پرس در سال ۱۹۲۹ توسط یک طراح اهل میلان ایتالیا به نام آتیلیو کالیمانی ثبت اختراع شده است. در حالی که تاریخ به خاستگاه ایتالیایی این دستگاه که نامی فرانسوی دارد طعنه می‌زند، اما در واقع نمونه اولیه این وسیله در قرن نوزدهم توسط دو مخترع فرانسوی به نام مایر و دلفوره معرفی شده است. هرچند اطلاعات ثبت شده نشان می‌دهد در این بین افرادی نمونه‌هایی مشابه با این دستگاه را ثبت اختراع کرده‌اند. به طور مثال در سال ۱۹۲۳ یک ایتالیایی دیگر به نام اوگو پائولینی یک دستگاه جدا کننده آب گوجه فرنگی اختراع کرد و ایده ساخت یک وسیله قهوه‌ساز فشاری با یک فیلتر را گسترش داد.

در نهایت فرنچ توسط شخصی به نام فالیرو بوندانینی به بازار معرفی شد. او تغییراتی روی دستگاه فرنچ پرس موجود انجام داد و نسخه خود را در سال ۱۹۵۸ ثبت اختراع کرد. او در فرانسه مشغول تولید این مدل فرنچ پرس تحت برند «Melior» شد.

به نظر می‌رسد فیلم پرونده ایپکرس ساخته ۱۹۶۵ با بازی مایکل کین به محبوبیت این دستگاه کمک کرده است. همچنین تولید و عرضه این دستگاه توسط شرکت انگلیسی «Household Articles Ltd» و شرکت دانمارکی «Bodum» باعث محبوبیت بیشتر آن در اروپا شد.

اجزای فرنچ پرس

اجزای فرنچ پرس

فرنچ پرس دارای مخزن (بدنه)، درپوش، اهرم پرس و فیلتر است. در ادامه به توضیح درباره هر یک از این اجزا می‌پردازیم.

مخزن و بدنه

فرنچ پرس دارای یک مخزن (بدنه اصلی) شبیه پارچ می‌باشد که معمولا از جنس شیشه و گاهی نیز از جنس فلز، پلاستیک و یا سرامیک است. مخزن دارای یک لبه است تا نوشیدنی به راحتی داخل فنجان یا ماگ ریخته شود. فرنچ پرس برای استفاده بهتر و همچنین جلوگیری از تماس دست با بدنه داغ شده، دارای یک دسته است. لازم به ذکر است که شکل و پیکربندی بدنه یک فرنچ پرس تا حدود زیادی به متریالی که برای مخزن مورد استفاده قرار گرفته بستگی دارد. در ادامه، پس از بررسی اجزا، به بررسی انواع فرنچ پرس از نظر جنس نیز خواهیم پرداخت.

درپوش

درپوش، اهرم پرس و فیلتر سه قسمت متصل به هم هستند و به همین دلیل کارایی آنها تا حدودی وابسته به هم است. درپوش به دم شدن بهتر قهوه کمک می کند، از هدر رفتن حرارت مایع جلوگیری می‌کند و همچنین تکیه‌گاهی برای اهرم پرس است. درپوش یک فرنچ پرس ارزان‌قیمت به خوبی چفت نمی‌شود و حرارت را به بیرون درز می‌دهد. اما در یک فرنچ پرس خوش‌ساخت، درپوش کاملا به مخزن چفت می‌شود و هیچ درزی باقی نمی‌گذارد.

اهرم و فیلتر

همانطور که گفته شد درپوش، اهرم پرس و فیلتر به هم متصل هستند. مهمترین قسمت اهرم، فیلتر متصل به آن است. یک فرنچ پرس خوب و استاندارد دارای صفحات فیلتر تماما فلزی است. فیلتر فلزی از استحکام و دوام بیشتری برخوردار است و کارایی بهتری دارد. فیلتر فلزی اجازه می‌دهد تا روغن‌های طبیعی و ذرات غنی دانه‌های قهوه از آن عبور کنند و در نوشیدنی قهوه وجود داشته باشند. به همین دلیل است که فرنچ پرس در مقایسه با روش‌های دم کردن قهوه با استفاده از فیلتر کاغذی، قهوه‌ای غنی‌تر و دلچسب‌تر ارائه می‌دهد.

فیلتر که به اهرم فلزی متصل است، در زمان دم کردن قهوه در بالا قرار دارد. پس از آماده شدن قهوه، اهرم پرس باید به سمت پایین فشار داده شود. با فشار دادن اهرم به سمت پایین، فیلتر که اندازه آن مطابق با قطر مخزن برآورده شده نیز به سمت پایین می‌رود و در حین حرکت خود مانع از خروج دانه‌های قهوه به سمت قسمت بالا می‌شود. هر چند عملکرد فیلتر به قهوه آسیاب شده نیز بستگی دارد.

انواع جنس مخزن فرنچ پرس

همانطور که گفته شد مخزن فرنچ پرس می‌تواند شیشه‌ای، فلزی، پلاستیکی و یا سرامیکی باشد. در ادامه هر یک از این موارد را بررسی خواهیم کرد.

شیشه‌ای

فرنچ پرس شیشه ای

بیشتر فرنچ پرس‌ها شیشه‌ای هستند. شیشه‌ای بودن مخزن مزایای بسیاری دارد. فرنچ پرس شیشه‌ای دارای زیبایی و جذابیت منحصربفردی است. همچنین شما می‌توانید داخل فرنچ پرس را ببینید تا هم مراحل آماده شدن قهوه را زیر نظر داشته باشید و هم از مشاهده فرو نشستن دانه‌های قهوه زمان پایین آوردن قهوه لذت ببرید. وقتی فرنچ پرس از جنس شیشه باشد، خیالتان راحت است که این متریال طعم قهوه را خراب نمی‌کند. اما همانطور که می‌دانید ظروف شیشه‌ای آسیب‌پذیرند. بنابراین بهتر است مدلی را انتخاب کنید که شیشه‌ی آن باکیفیت، بادوام و ضد شوک حرارتی باشد.

معمولا بخش‌هایی از مخزن فرنچ پرس‌های شیشه دارای یک پوشش فلزی و یا پلاستیکی است که نقش قاب و کاور محافظ را ایفا می‌کند. همچنین در بیشتر موارد دسته به قسمت‌های کاور متصل می‌شود. یک استند نیز برای کف فرنچ پرس در نظر گرفته می‌شود تا هم از سر خوردن آن جلوگیری کند و هم مانع سرد شدن قهوه در اثر تماس مخزن با سطح زیر آن شود.

تقریبا در تمام کافه‌ها، رستوران‌ها، هتل‌ها و محیط‌های سرو قهوه از فرنچ پرس شیشه‌ای استفاده می‌شود.

فلزی

فرنچ پرس فلزی

فرنچ پرس‌های فلزی معمولا استیل هستند. بنابراین این فرنچ پرس‌ها از بقیه مدل‌ها دارای مقاومت و دوام بیشتری هستند و با زمین افتادن آسیب نمی‌بینند. مزیت مهم این مدل این است که مانند ماگ مسافرتی معمولا دارای دیواره دو جداره است تا بتواند نوشیدنی داخلش را برای مدت طولانی‌تری گرم نگه دارد. همه این ویژگی‌ها واقعا عالی هستند، اما متاسفانه با یک مدل فرنچ پرس فلزی نمی‌توانید شاهد دم کردن قهوه باشید.

سرامیکی

فرنچ پرس سرامیکی

فرنچ پرس‌های سرامیکی را کمتر در بازار می‌بینیم. این فرنچ‌ پرس‌ها زیبایی و ظرافت بخصوصی دارند و ممکن است مقداری گران‌تر هم باشند. مدل‌های سرامیکی با وجود ظاهر زیبا و منحصربفردشان، بسیار شکننده‌اند. ایراد دیگر این مدل فرنچ پرس این است که مانند مدل فلزی، داخل مخزن قابل مشاهده نیست.

پلاستیکی

یکی از مهمترین اهداف فروشگاه اینترنتی مدرنینو، ارائه محصولات سازگار با محیط زیست است. ما همواره تلاش می‌کنیم تا کاربران سایت و مشتریان خود را به دوری از این محصولات تشویق کنیم. فرنچ پرس پلاستیکی علاوه بر اینکه سازگار با محیط زیست نیست، ممکن است دارای مواد شیمیایی مضر مانند بیسفنول آ باشد. در این صورت بر اثر مواجهه با مایعات داغ سموم و مواد شیمیایی خطرناک آزاد می‌شود.

نحوه عملکرد

عملکرد فرنچ پرس

فرنچ پرس با حرارت مستقیم کار نمی‌کند. از ویژگی‌های مهم این دستگاه می‌توان به بی‌نیازی به برق و فیلترهای کاغذی یا پارچه‌ای اشاره کرد. قهوه آسیاب شده درشت در فرنچ پرس خالی ریخته می‌شود و سپس به آن آب داغ اضافه می‌شود. قهوه پس از چند دقیقه دم می‌کشد. سپس پیستون فیلتر فشار داده می‌شود تا قهوه آسیاب شده به وسیله صافی از نوشیدنی جدا و در انتهای ظرف جمع شود. به این ترتیب نوشیدنی از قهوه آسیاب شده جدا می‌شود.

فرنچ پرس با قهوه آسیاب شده درشت عملکرد بهتری دارد. چراکه در این صورت فیلتر پس از فشار داده شدن می‌تواند بهتر مانع ورود قهوه آسیاب شده به داخل نوشیدنی شود. هنگامی که قهوه آسیاب شده ریز در آب غوطه‌ور است، نیروی بسیار بیشتری برای پایین بردن پیستون نیاز دارد. بنابراین ممکن است مقداری از آن هنگام فشار دادن پیستون از اطراف فیلتر عبور کند و وارد نوشیدنی شود. علاوه بر این، قهوه آسیاب شده ریز، بیشتر به حل شدن تمایل دارد و باعث تلخ‌تر شدن نوشیدنی می‌شود.

چای و دمنوش

دم کردن چای با فرنچ پرس

با همان روش دم کردن قهوه می‌توان برای دم کردن چای و قهوه نیز از فرنچ پرس استفاده کرد. هرچند این روش برای چای‌های سبک مناسب‌تر است. استفاده از فرنچ پرس برای چای‌هایی مانند چای هندی که نیاز به جوشیدن دارد، مناسب نیست. دقت داشته باشید که بعد از هر بار استفاده از فرنچ پرس آن را بشویید تا طعم نوشیدنی جدید شما خراب نشود.

اندازه و گنجایش

اندازه های فرنج پرس

فرنچ پرس‌ها در اندازه‌های گوناگونی موجودند. برای مثال برند Bodum، یکی از مشهورترین تولیدکنندگان فرنچ پرس، دارای فرنچ پرس‌هایی با اندازه‌های زیر است:

  • 350 میلی‌لیتر (3 فنجان)
  • نیم لیتر (4 فنجان)
  • 1 لیتر (8 فنجان)
  • 1.5 لیتر (12 فنجان)

هرچند اندازه‌های فرنچ پرس قراردادی نیستند. اما بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده فرنچ پرس، این دستگاه‌ها را با اندازه‌های ذکر شده تولید می‌کنند. اما برخی شرکت‌ها نیز این دستگاه‌ها را در اندازه‌های دیگری تولید می‌کنند.

به خاطر داشته باشید که اندازه فنجان از اندازه متوسط ماگ کمتر است. گنجایش یک فرنچ پرس 350 میلی‌لیتری تقریبا با اندازه یک ماگ با اندازه متداول برابر است. با توجه به نوع قهوه‌ای که به وسیله فرنچ پرس تهیه می‌شود، این مقدار برای 1 نفر مناسب است. بر همین اساس، یک فرنچ پرس 1.5 لیتری می‌تواند برای 4 نفر مناسب باشد.

فرنچ پرس مسافرتی

ماگ فرنچ پرس مسافرتی

فرنچ پرس‌ها قابل حمل‌تر و از نظر قطعات و ابزار خودکفاتر از دیگر قهوه‌سازها هستند. مدل‌هایی از تراول ماگ فرنچ پرس موجودند که به جای شیشه‌های متداول از پلاستیک سخت ساخته شده‌اند و یک درپوش چفت‌شونده با یک دهنه نوشیدن قابل بسته شدن دارند.

مدل‌هایی از فرنچ پرس نیز در بازار موجودند که مناسب پیاده‌گردها و گردشگران کوله‌گرد است که دوست ندارند وسایل سنگین مانند قهوه‌جوش فلزی با خود حمل کنند.

همچنین مدل‌های دیگری تقریبا شبیه به فلاسک نیز موجودند که دارای بدنه استیل ضد زنگ برای گرم نگهداشتن قهوه هستند.

انتخاب فرنچ پرس

انتخاب یک فرنچ پرس باکیفیت بسیار مهم است. در زمان انتخاب فرنچ پرس حتما به کیفیت و جنس اجزای آن توجه داشته باشید. متاسفانه بسیاری از فرنچ پرس‌های موجود در بازار از متریال بی‌کیفیت و مضر ساخته شده‌اند و بعد از چند بار استفاده آسیب می‌بینند. شما می‌توانید فرنچ پرس‌های خارجی باکیفیت، لوکس و زیبای موجود در فروشگاه اینترنتی مدرنینو را در دسته‌بندی مربوطه مشاهده نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا