روغن های مناسب برای ظروف بامبو

از آنجا که ظروف بامبو به مقاومت و دوام بالایشان شناخته شده هستند، به نظر می‌رسد که به توجه زیادی نیاز ندارند. اما اینطور نیست. هرچند بامبو تا حد بسیار زیادی ضد آب و ضد رطوبت است، اما یک ظرف بامبو هم می‌تواند در اثر عدم مراقبت و قرارگیری زیاد در معرض آب و رطوبت به مرور دچار مشکل شود. بنابراین لازم است بدانید که چطور از ظرف بامبوی خود مراقبت کنید و آن را ۱۰۰٪ ضد آب و ضد رطوبت نگه دارید. یکی از کارهایی که باید انجام شود روغن کاری منظم است. نکته مهم دیگر نیز انتخاب یک روغن مناسب است.

اطلاعات زیادی در مورد روغن‌های مناسب ظروف بامبو وجود ندارد و بیشتر فروشندگان ظروف بامبو نیز اطلاعات کمی در این خصوص دارند. حتی بعضی از فروشندگان اطلاعات اشتباهی در خصوص انتخاب این روغن‌ها به مشتریان خود انتقال می‌دهند که باعث کاهش عمر ظروف آنها می‌شود. مجله مدرنینو در این مقاله سه لیست روغن را به شما معرفی می‌کند. لیست اول شامل روغن‌های بی‌خطر و مطمئن است، لیست دوم شامل‌ روغن‌هایی است که باید با احتیاط مورد استفاده قرار بگیرند و لیست سوم نیز شامل روغن‌هایی است که نباید استفاده شوند. استفاده از روغن‌های مناسب باعث می‌شود که ظرف بامبوی شما هم از نظر بهداشتی ایمن باشد، هم سال‌های سال با همان کیفیت و زیبایی باقی بماند.

روغن های بی‌خطر و مطمئن

همانطور که گفته شد این لیست شامل بهترین روغن‌ها برای ظروف بامبوی شما است. در ادامه به معرفی و توضیح درباره هریک از آنها می‌پردازیم.

روغن پارافین خوراکی

روغن معدنی برای ظروف بامبو

روغن پارافین یک محصول غیر سمی، بی‌رنگ، بی‌بو و بدون طعم است. این روغن ویژگی‌های فوق‌العاد‌ه‌ای دارد. روغن پارافین می‌تواند از جذب آب جلوگیری کند که این ویژگی، روغن پارافین خوراکی را به یکی از بهترین و دردسترس‌ترین گزینه‌های موجود برای روغن‌کاری ظروف بامبو تبدیل کرده است. کلید واژه مهم در اینجا «خوراکی بودن روغن» است. زیرا روغن پارافین انواع مختلفی دارد که همه آنها برای مصرف انسانی مناسب نیستند. توجه داشته باشید که غذای شما مستقیما با ظرف بامبو در تماس است. محصولاتی که با عنوان «روغن پارافین خوراکی» برچسب خورده‌اند، از نظر غذایی بی‌خطر هستند. زیرا این روغن‌ها بیش از سایر روغن‌های پارافین تصفیه می‌شوند. بنابراین حتما نوع خوراکی آن را تهیه کنید. روغن پارافین خوراکی را می‌توانید به راحتی از داروخانه‌ها خریداری نمایید.

موم عسل

موم عسل برای ظروف بامبو

موم عسل هم یکی از بهترین گزینه‌ها برای روغن‌کاری ظروف بامبو است. موم عسل یک محصول طبیعی است که در کندوهای زنبور عسل تولید می‌شود و کاربردهای متنوعی دارد. موم عسل به جلوگیری از نفوذ آب، درخشان شدن و ضد آب شدن ظرف بامبوی شما کمک می‌کند. روغن‌های حاوی موم عسل در بازار ایران بسیار کمیاب هستند. اما یک نوع بسیار خوب از روغن موم‌دار مخصوص ظروف بامبو را می‌توانید از فروشگاه اینترنتی مدرنینو سفارش دهید.

موم کارنابا

کارنابا برای ظروف بامبو

موم کارنابا که به آن موم برزیلی و موم نخل هم گفته می‌شود از برگ درخت نخل برزیلی گرفته می‌شود. این موم در برابر آب مقاوم است و باعث درخشان شدن ظرف نیز می‌شود. از این موم اغلب در واکس‌های اتومبیل، پولیش‌ها، مواد آرایشی و حتی نخ دندان استفاده می‌شود. متاسفانه روغن‌های حاوی موم کارنابا نیز در ایران بسیار کمیاب هستند.

روغن نارگیل (تقسیم شده)

روغن نارگیل تقسیم شده برای ظروف بامبو

این روزها روغن نارگیل بسیار محبوب است و در بسیاری از موارد بخصوص برای زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روغن حاوی چربی‌های اشباع شده است و برای سلامت پوست و مو بسیار مفید می‌باشد. اما متاسفانه همه چربی‌هایی که در معرض هوا قرار می‌گیرند سرانجام فاسد می‌شوند و روغن نارگیل نیز از این قاعده مستثنی نیست. اما گروهی از روغن‌های نارگیل با استفاده از یک فرآیند جداسازی خاص تصفیه می‌شوند که باعث حذف تری‌گلیسریدهای با زنجیره بلند می‌شود و فقط تری‌گلیسریدهای با زنجیره متوسط باقی می‌مانند. در نتیجه یک روغن تقریبا خالص به دست می‌آید که دیگر فاسد نمی‌شود. به این نوع روغن، روغن نارگیل تقسیم شده گفته می‌شود که ممکن است پیدا کردن آن در ایران کمی سخت باشد. این نوع روغن برای روغن‌کاری ظروف بامبو بسیار مناسب است.

این روغن‌ها را با احتیاط استفاده کنید

روغن‌هایی وجود دارند که ممکن است به دلایلی استفاده از آنها برای ظروف بامبو خطرناک باشد. ما لیستی از این روغن‌ها را نیز برای شما تهیه کرده‌ایم که در ادامه این مطلب از مجله مدرنینو به معرفی آنها می‌پردازیم.

روغن گردو

روغن گردو برای ظروف بامبو

روغن گردو دارای چند اشکال و ویژگی مهم است. اول اینکه آلرژی‌زا است. بنابراین باید برای افراد آلرژی‌دار خانواده و مهمان‌ها با احتیاط مصرف شود. همچنین این روغن گران قیمت است و از این گذشته در نهایت فاسد خواهد شد. اما یکی از ویژگی‌های آن این است که بوی خوبی دارد.

روغن نارگیل (تصفیه شده و بکر)

روغن نارگیل خالص برای ظروف بامبو

همانطور که اشاره کردیم، روغن نارگیل یکی از روغن‌های محبوب برای مراقبت و روغن‌کاری ظروف بامبو است. این روغن به دلیل داشتن مقدار زیادی چربی اشباع‌شده دیر فاسد می‌شود. بنابراین در برابر فساد مقاوم است. گفته شد که روغن نارگیل تقسیم شده یکی از بهترین گزینه‌ها برای روغن‌کاری ظروف بامبو است. اما در مورد روغن نارگیل تصفیه شده و روغن نارگیل بکر (فرآوری نشده) گزارش‌هایی وجود دارد که ظروف روغن‌کاری شده با این روغن‌ها بعد از مدت زمانی طولانی بوی بدی حاصل می‌کنند.

روغن‌هایی که توصیه نمی‌شوند

در ادامه به معرفی مواردی می‌پردازیم که به هیچ عنوان برای مراقبت و نگهداری ظروف بامبو توصیه نمی‌شوند. استفاده از این محصولات واقعا خطرناک هستند.

روغن‌های گیاهی

روغن زیتون برای ظروف بامبو

روغن زیتون، روغن ذرت و روغن آفتابگردان به هیچ عنوان برای روغن‌کاری ظروف بامبو توصیه نمی‌شوند. اتفاقا جالب است که بسیاری از فروشندگان ظروف بامبو در ایران به مشتریان خود می‌گویند که ظروف بامبو را با روغن زیتون روغن‌کاری کنند! این روغن‌ها خیلی زود فاسد می‌شوند که این مسئله بسیار خطرناک است. استفاده از این روغن‌ها باعث ایجاد بوی نامطبوع و البته طعم نامطبوع در غذا می‌شود. از آنجایی که غذا و مواد خوراکی شما مستقیما با ظرف در تماس هستند از این روغن‌ها دوری کنید. غذا باید همیشه خوشمزه و خوش عطر باشد!

ورنی

ورنی برای ظروف بامبو

ورنی برای نگهداری ظروف بامبو نامناسب است. اما این ماده از چوب محافظت می‌کند و پوشش زیبایی به آن می‌بخشد. استفاده از این ماده برای مراقبت از ظروف بامبو می‌تواند به دو دلیل خطرناک باشد. اول اینکه مواد موجود در ورنی سمی و برای انسان خطرناک است و دوم آنکه ورنی می‌تواند طعم و مزه غذا را از بین ببرد.

چگونه ظرف بامبو را روغن‌کاری کنیم؟

هدف از روغن‌کاری ظروف بامبو، نفوذ روغن به داخل ظرف به منظور جلوگیری از نفوذ آب و مایعات دیگر به داخل آن است. بنابراین مهم است که ظرف بامبوی خود را مرتب و به صورت صحیح روغن‌کاری کنید. برای اطلاعات بیشتر مقاله روش صحیح روغن کاری ظروف بامبو که پیش از این در مجله مدرنینو منتشر شده است را بخوانید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا