10 ویژگی بی نظیر کفگیر چوبی بامبو

چرا گفته می‌شود که باید از کفگیر چوبی بامبو استفاده کرد؟ زمان انتخاب یک کفگیر ۴ انتخاب برای شما وجود دارد؛ کفگیر فلزی، کفگیر پلاستیک، کفگیر چوبی و کفگیر بامبو. شاید تعجب کنید اما واقعا کفگیرهای چوبی با کفگیر بامبو تفاوت دارند. چراکه بامبو یک گیاه و در واقع یک علف غول‌پیکر است که محصول آن فقط شبیه به چوب است. در حالی که ویژگی‌هایی فراتر از هر چوبی را داراست. هر یک از کفگیرهایی که ذکر شد موافقان و مخالفان سنتی خود را دارند. اما اگر به آشپزخانه‌های رستوران‌های حرفه‌ای و حتی معمولی جهان مراجعه کنید احتمالا با کفگیر چوبی بامبو روبرو خواهید شد. ما در ادامه این مطلب از مجله مدرنینو به ۱۰ ویژگی مهم کفگیر بامبو اشاره می‌کنیم.

۱. کفگیر بامبو ضد خراش است

کفگیرهای غیر چوبی (بخصوص فلزی) باعث ایجاد خط و خراش در کف و کناره‌های قابلمه و تابه شما می‌شوند. اگر از تابه‌های نچسب استفاده می‌کنید این مسئله به طور جدی مشکل‌ساز خواهد شد. زیرا باعث می‌شود غذا به ته تابه بچسبد. بنابراین پخت‌وپز با تابه و شستشوی آن دردسرساز خواهد بود. این مسئله در نهایت باعث می‌شود که شما تابه خود را دور بیندازید. اما کفگیرهای بامبو نرم هستند و موجب خراشیده شدن کف و کناره‌های تابه‌های نچسب و یا خراب شدن تابه‌های استیل و چدنی نمی‌شوند.

۲. کفگیر بامبو محکم و مقاوم است

هرکسی که آشپزی می‌کند می‌داند که یک آشپز باید همیشه آماده هم زدن و زیر و رو کردن غذا باشد. فرقی نمی‌کند که در حال درست کردن یک خورشت باشید و یا یک املت ساده! یک کفگیر بامبو دارای یک دسته محکم است و باعث می‌شود راحت‌تر، سریع‌تر و قوی‌تر محتوای غذا را هم بزنید؛ بدون اینکه ترسی از شکسته شدن دسته آن داشته باشید. همچنین این ویژگی تراشیدن هرچه بهتر غذا از کف و اطراف تابه را نیز امکان‌پذیر می‌کند.

۳. کفگیر بامبو حرارت را هدایت نمی‌کند

تماس کفگیر فلزی با تابه داغ و غذای داغ داخل آن باعث می‌شود به سرعت داغ شود. در چنین حالتی کفگیر پلاستیکی نیز می‌تواند ذوب شود. اما کفگیر چوبی بامبو حرارت را منتقل نمی‌کند. بنابراین می‌توانید با خیال راحت و بدون ترس از داغ شدن دسته تا زمانی که دل‌تان می‌خواهد غذا را هم بزنید و یکسره از آشپزی لذت ببرید. همچنین اگر کفگیر بامبو را برای مدتی داخل تابه بگذارید و به لبه آن تکیه دهید، نه می‌سوزد و نه ذوب می‌شود.

۴. کفگیر بامبو واکنش ناپذیر است

کفگیر بامبو واکنش ناپذیر است. به این معنی که بامبو با اسیدهای موجود در برخی غذاها واکنش منفی نخواهد داشت و طعمی زننده به جا نخواهد گذاشت. کفگیرهای فلزی و پلاستیکی و حتی بسیاری از کفگیرهای چوبی در طعم غذا تاثیر می‌گذارند. کفگیر فلزی طعمی فلز مانند و کفگیر پلاستیکی طعم پلاستیک را به غذا منتقل می‌کند و به این ترتیب غذا از طعم اصلی خود خارج می‌شود. حتی بسیاری از کفگیرهای چوبی می‌توانند طعم چوب را به غذا انتقال دهند. از این گذشته، کفگیر پلاستیکی با گذشت زمان از لبه‌ها خرد می‌شود. این مسئله باعث می‌شود که تکه‌های ریز پلاستیک وارد غذا شود که نه تنها در طعم غذا تاثیر منفی دارد بلکه برای بدن انسان بسیار خطرناک است. برای اطمینان از اینکه طعم غذای خالص به دست بیاید، هیچ جایگزینی برای کفگیر بامبو وجود ندارد.

۵. کفگیر بامبو دما را تغییر نمی‌دهد

شاید تاکنون نمی‌دانستید اما برخی کفگیرها حرارت را جذب می‌کنند و در نتیجه دمای غذای در حال پخت را تغییر می‌دهند. این مسئله زمانی که بخواهید چیزی بپزید که به اندازه‌گیری دقیق دمای آن نیاز است، مشکل‌ساز خواهد بود. این ایراد در برخی کفگیرها و قاشق‌ها می‌تواند طعم و مزه غذا را خراب کند. کفگیر بامبو مانند یک عایق حرارتی است. بنابراین غذاها و رسپی‌هایی که ممکن است به تغییرات ناگهانی دما حساس باشند را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.

۶. کفگیر بامبو فاقد مواد شیمیایی است

بامبو ضد باکتری و میکروب است. در واقع کفگیر و قاشق بامبو به لطف خاصیت طبیعی ضد میکروبش از هر گزینه دیگری ایمن‌تر است. حتی کفگیرهای چوبی دیگر نیز میکروب‌ها و باکتری‌ها را به خود جذب می‌کنند. اگر می‌خواهید مطمئن شوید که هیچگونه مواد شیمیایی مضر وارد غذایتان نمی‌شود، کافیست یک کفگیر بامبوی مناسب تهیه کنید و از آن به خوبی مراقبت کنید. بعد از آن دیگر نیازی نیست نگران وارد شدن مواد مضر و خطرناک به بدن خود و خانواده‌تان باشید.

۷. کفگیر بامبو حس خوبی دارد

برای یک آشپز هیچ چیز خوشایندتر از به دست گرفتن یک کفگیر مستحکم و در عین حال نرم نیست. چیزی که آشپزهای حرفه‌ای روی آن تاکید دارند حس بهتر به دست گرفتن کفگیر بامبو نسبت به کفگیرهای دیگر است. هرچه بیشتر با یک کفگیر بامبو آشپزی کنید بیشتر عاشق آن خواهید شد. گویی آن را مخصوص دستان شما ساخته‌اند. کفگیر بامبو به شما اجازه می‌دهد که راحت‌تر و موثرتر آشپزی کنید و در نتیجه توانایی‌های خود در آشپزی را بهتر نشان دهید.

۸. کفگیر بامبو زیباست

کفگیر بامبو ظاهری کلاسیک، زیبا و جذاب دارد. یک آشپزخانه پر از کفگیر بامبو احساس خوبی ایجاد می‌کند و سرشار از انرژی‌های مثبت است. قابلیت‌های دکوری کفگیر بامبو یکی از مهمترین ویژگی آن است. همچنین گاهی اوقات یک ست خوب کفگیر بامبو می‌تواند دلیل تفاوت یک آشپزخانه عالی از یک آشپزخانه خوب باشد.

۹. سازگاری بامبو با محیط زیست

بامبو یک منبع طبیعی و تجزیه‌پذیر است. مطلب «چرا محصولات بامبو سازگار با محیط زیست هستند؟» را بخوانید تا بهتر با این ویژگی بامبو آشنا شوید. کفگیرهای فلزی و پلاستیکی و حتی در اغلب موارد کفگیرهای چوبی نیز سازگار با محیط زیست نیستند. اگر شما دوست دارید که از نظر محیط زیستی با مسئولیت‌پذیرترین روش ممکن، غذا درست کنید کفگیر بامبو باید تنها انتخاب شما باشد. همچنین هنگامی که یک کفگیر بامبو خریداری می‌کنید که بدون استفاده از مواد شیمیایی ساخته شده است، احتمال نفوذ مواد شیمیایی به محیط و خانه خود را از بین می‌برید.

۱۰. کفگیر بامبو طعم را حفظ می‌کند

اگر این موضوع که چرا نمی‌توانید به طعم غذای مادربزرگ خود دست پیدا کنید در حالی که دقیقا از همان روش استفاده می‌کنید، کفگیری که او استفاده می‌کند می‌تواند جوابگو باشد. اگر مادربزرگتان غذای موردنظرتان را با کفگیر بامبو درست کرده، پس از کفگیر بامبو برای درست کردن همان غذا استفاده کنید. به اعتقاد بسیاری از آشپزها، کفگیر بامبو کیفیتی ویژه و جادویی دارد که به وسیله آن می‌توان اطمینان پیدا کرد که هر بار طعم و کیفیت غذا تغییر نخواهد کرد. همین ویژگی منحصربفرد است که می‌تواند یک کفگیر بامبوی ساده را به یک میراث خانوادگی گرانبها تبدیل کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا