پیرکس چیست و چرا ظروف پیرکس نمی شکنند؟

پیرکس روز به روز محبوب‌تر می‌شود. چراکه بیشتر مردم حاضرند برای راحتی بیشتر خود و خانواده خود بیشتر هزینه کنند. هنگام استفاده از ظروف پیرکس ظروف کمتری کثیف می‌شود. چراکه غذای شما بدون تعویض ظرف، از فر و مایکروفر به میز غذا و سپس به یخچال منتقل می‌شود.

پیرکس چیست؟

قبل از هرچیزی بهتر است بدانید که پیرکس در واقع یک نام تجاری است. دقیقا به همان دلیلی که بسیاری از مردم به دستمال کاغذی، کلینکس و به پودر رخشویی، تاید می‌گویند، به شیشه بروسیلیکات نیز پیرکس می‌گویند. پیرکس اولین برند تولیدکننده محصولات شیشه بروسیلیکات در دنیاست. برند پیرکس در سال ۱۹۰۸ توسط شرکت کورنینگ معرفی شد. ایده پیرکس ارائه محصولی مقاوم در برابر حرارت و در عین حال شفاف بود.

مقاومت پیرکس در برابر حرارت

از آنجایی که شیشه‌های معمولی مقاومت کافی در برابر تغییرات دمایی را ندارند، ما در چنین مواردی از آنها استفاده نمی‌کنیم. اما پیرکس با فرمول منحصربفرد خود این ویژگی را ارائه می‌دهد. ترکیبات اصلی تشکیل دهنده این شیشه سیلیکا و بور اکسید است. بور اکسید دارای ضریب انبساطی گرمایی بسیار کمی است که باعث می‌شود این شیشه به طور غیر معمولی در برابر شوک حرارتی مقاومت کند.

به عبارت ساده، شوک حرارتی در شیشه همان چیزی است که هنگام تغییرات بیش از حد دمای شیشه اتفاق می‌افتاد. این اتفاق در نهایت منجر به ترک خوردن و یا حتی ترکیدن شیشه می‌شود. این اتفاق می‌تواند در اثر گرم شدن و یا سرد شدن بسیار سریع شیشه اتفاق بیفتد. فرمول پیرکس طوری است که آن را چهار تا شش برابر مقاوم‌تر از شیشه معمولی می‌کند. همین مقاومت بالای پیرکس در برابر حرارت است که آن را برای استفاده در آشپزخانه ایده‌آل می‌کند.

کاربردهای پیرکس

پیرکس به طور گسترده‌ای در لوازم آشپزخانه و ظروف پخت‌وپز و محصولات آزمایشگاهی مانند لوله‌های آزمایش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ایمنی ظروف پیرکس

شیشه پیرکس کاملا عاری از سموم، سرب، بی‌پی‌ای، جیوه و سایر عناصر خطرناکی است که در برخی از محصولات پلاستیکی و شیشه‌ای دیگر وجود دارد. با اطمینان کامل می‌توانید از ظروف پیرکس برای پخت‌وپز، نگهداری و سرو مواد غذایی استفاده نمایید. به همین دلیل است که محصولات ساخته شده از شیشه پیرکس کاملا سالم و ایمن هستند. از سوی دیگر، این ظروف عینا همان طعم و رایحه اصلی مواد خوراکی را ارائه می‌دهند و به هیچ عنوان تغییری در بو و طعم مواد غذایی ایجاد نمی‌کنند.

تفاوت شکستن پیرکس و شیشه معمولی

تکه‌های پیرکس پس از شکستن صیقلی شکل هستند. در حالی که شیشه معمولی شکسته دارای لبه‌های تیز و خطرناک است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا