طرز استفاده از فرنچ پرس

طرز استفاده از فرنچ پرس یکی از سوالات متداول مشتریان فروشگاه اینترنتی مدرنینو است. همانطور که می‌دانید فرنچ پرس کاربردهای متفاوتی مانند درست کردن قهوه، چای و دمنوش و تهیه فوم شیر دارد. ما در این مطلب از مجله مدرنینو به طرز استفاده از دستگاه فرنچ پرس برای دم کردن قهوه می‌پردازیم.

دم کردن قهوه با فرنچ پرس

دم کردن قهوه با استفاده از فرنچ پرس به دو روش «اصولی» و «حرفه‌ای» قابل انجام است. ما در این مطلب، طرز استفاده از فرنچ پرس و دم کردن قهوه با این دستگاه را به روش اصولی آن شرح می‌دهیم. این کار بسیار ساده است. مرحله به مرحله پیش می‌رویم.

۱. گرم کردن دستگاه فرنچ پرس

گرم کردن فرنچ پرس

اولین کاری که باید انجام دهید این است که فرنچ پرس خود را گرم کنید. این یک مرحله مهم در تمام روش‌های دم کردن قهوه است. گرم کردن دستگاه قبل از شروع کار از تغییرات و نوسانات دمایی پیشرو جلوگیری می‌کند. با این کار دستگاه سرد شما و آب داغ به دمای یکدست می‌رسند.

تمام کاری که باید انجام دهید این است که مقداری آب داغ داخل مخزن فرنچ پرس بریزید. مخزن را کمی تکان دهید و بچرخانید تا آب داغ تمام نقاط مخزن را لمس کند و سپس آب را بیرون بریزید. این کار یک مزیت دیگر نیز برایتان دارد. گرم کردن فرنچ پرس باعث می‌شود که قهوه شما برای مدت زمان بیشتری گرم بماند.

۲. اندازه‌گیری قهوه

اندازه گیری قهوه

میزان قهوه‌ای که می‌خواهید استفاده کنید به گنجایش دستگاه فرنچ پرس و میزان نوشیدنی مورد نظر شما بستگی دارد. بهتر است از یک دستگاه آسیاب قهوه برای آسیاب کردن دانه‌های قهوه تازه استفاده کنید. برای دم کردن قهوه به روش اصولی، آسیاب با درجه متوسط – درشت (Medium–Coarse Grind) انجام می‌شود. برای اندازه‌گیری میزان قهوه بهتر است از یک ترازوی دیجیتالی استفاده کنید تا یک قاشق.

۳. اندازه‌گیری آب و بررسی دما

حرارت دادن آب با کتری

نسبت قهوه به آب به صورت اصولی 1 به 15 است. یعنی به ازای هر 1 گرم قهوه، 15 میلی‌لیتر آب بریزید. مانند اندازه‌گیری مقدار قهوه، اگر اندازه‌گیری آب را به طور دقیق انجام دهید نتیجه بسیار بهتری خواهید گرفت. آب را به هر روشی که می‌خواهید حرارت دهید. می‌توانید از مایکروفر، کتری روی گاز و یا کتری برقی استفاده کنید. اگر دماسنج و یا کتری دارای کنترل دما دارید توصیه می‌شود دمای آبی که می‌خواهید داخل فرنچ پرس بریزید بین ۹۰ تا ۹۶ درجه سانتیگراد باشد.

۴. آب داغ و قهوه را اضافه کنید

ریختن قهوه در فرنچ پرس

قهوه را داخل فرنچ پرس گرم شده خود بریزید و سپس به همان نسبت آب داغ اضافه کنید. سپس با استفاده از یک قاشق آن را سریعا هم بزنید تا مطمئن شوید که تمام ذرات قهوه در تمام آب غوطه ور شده‌اند.

۵. درپوش را بگذارید و زمان بگیرید

زمان گیری فرنچ پرس

قرار دادن درپوش به عایق‌بندی فرنچ پرس کمک می‌کند و در طی دم شدن قهوه، دمای آن را حفظ می‌کند. از این لحظه زمان بگیرید و منتظر بمانید تا نوشیدنی حاضر شود. زمان استاندارد تا نشست ذرات قهوه 4 دقیقه است اما بعدا می‌توانید با توجه به سلیقه خود در طعم قهوه، زمان متفاوتی را مد نظر قرار دهید.

۶. اهرم فرنچ پرس را به آرامی فشار دهید

فشار دادن اهرم فرنچ پرس

پس از گذشت زمان کافی، اهرم فرنچ پرس را به آرامی به سمت پایین فشار دهید. مطمئن شوید که اهرم را تا آخر پایین برده‌اید و صفحه فیلتر به تفاله قهوه چسبیده است. در غیر این صورت قهوه همچنان به دم شدن ادامه خواهد داد و نوشیدنی قهوه شما از طعم مورد نظر خارج خواهد شد.

نکته مهم این است که اگر هنگام فشار دادن اهرم، متوجه مقاومت زیادی شدید به این معنی است که قهوه آسیاب شده شما بسیار خوب است. اما اگر مقاومت در حین فشار دادن اهرم زیاد نبود به این معنی است که قهوه آسیاب شده بیش از حد درشت است.

۷. سرو کنید و لذت ببرید

سرو قهوه با فرنچ پرس

مدرنینو پیشنهاد می‌کند که پس از آماده شدن قهوه آن را داخل فنجان بریزید و سرو کنید. زیرا هرچه نوشیدنی قهوه بیشتر در مخزن بماند، طعم بیشتری از ذرات موجود قهوه خارج می‌شود و نوشیدنی شما از طعم ایده‌آل خارج خواهد شد. مطمئنا شما دوست ندارید که قهوه‌ای بیش از حد تلخ داشته باشید!

تبریک می‌گوییم. شما به خوبی این کار را انجام دادید. حالا از قهوه بی‌نظیر خود لذت ببرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا